Wyłączny dystrybutor wyrobów medycznych Grena i Serres w Polsce.

KTO potrafi obchodzić się z narzędziami ręka w górę? W wielu placówkach, w których odbywają się zabiegi operacyjne z wykorzystaniem narzędzi chirurgicznych są centralne sterylizatornie, w których fachowy personel dba w profesjonalny sposób o jałowość sprzętu, a także aby zachować jak najdłuższą żywotność narzędzi.

Narzędzia chirurgiczne

Co jednak w przypadku poradni ambulatoryjnych lub opieki w środowisku domowym pacjenta?

Czy wiemy w jaki sposób opiekować się narzędziami, aby służyły nam jak najdłużej?


Dziś przedstawimy Wam kilka prostych rad, które pomogą Wam utrzymać Wasze narzędzia w dobrej formie jak najdłużej.


  • Narzędzia płuczemy w wodzie destylowanej lub roztworze o zbliżonym do obojętnego pH. W wodzie z kranu jest wiele składników mineralnych np. sole lub chlorki, które odkładając się, w konsekwencji prowadzą do matowienia i rdzewienia.
  • Usuwamy brudne pozostałości krwi i tkanek. Jeżeli od razu po zabiegu nie spłuczemy resztek lub nie umieścimy narzędzi w wodzie destylowanej czy roztworze, to po pewnym czasie będzie nam bardzo trudno usunąć zaschnięte pozostałości.
  • Podczas ręcznego mycia narzędzi, bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie wszystkich zakamarków, ponieważ niedoczyszczone narzędzia bardzo przyspieszają zużycie sprzętu.
  • Narzędzia chirurgiczne


  • Narzędzia płuczemy pod ciepłą wodą, lecz nie pod gorącą – wrzątek może powodować ścinanie się białek z pozostałości tkanek na sprzęcie.
  • Do szczotkowania używamy specjalnych szczotek do mycia narzędzi chirurgicznych. Wykonane są one z miękkiego nylonu, tak aby nie pozostawiały żłobień w stali, w których może pojawiać się korozja.
  • Rodzaje metali w wanience mają znaczenie. Jeżeli umieścimy w niej narzędzia wykonane z innego tworzywa może nastąpić wymiana jonów między metalami co doprowadzi do trwałych zabrudzeń.
  • Smarujemy narzędzia odpowiednimi preparatami. Istnieją specjalne oleje do konserwacji narzędzi chirurgicznych. Ten etap konserwacji jest bardzo często pomijany, a może znacznie wydłużyć żywotność naszych narzędzi.
  • Do autoklawu umieszczamy narzędzia dokładnie wyczyszczone, wysuszone i nasmarowane.
  • Zestawy przechowujemy w pomieszczeniach suchych. Nie należy ich umieszczać w foliach, ponieważ przez ograniczenie dostępu powietrza wytwarzać się będzie para, która odkładając się na narzędziach jest dla nich mocno szkodliwa.
  • Narzędzia chirurgiczne

    A jak Wy dbacie o swoje narzędzia? Macie jakieś ustalone schematy? Smarujecie czy nie? Podzielcie się w komentarzu!


    Centrala

    ul. Rtm. Witolda Pileckiego 59/151,

    02-781 Warszawa

    Tel: +48 22 780 06 17
    Fax: +44 207 691 76 60

    E-mail: contact_uk@beryl-med.com

    Facebook: Facebook

    Instagram: Instagram

    Centrum Obsługi Klienta

    ul. Sadowa 14, 05-410 Józefów

    Tel: +48 22 780 06 37

    Tel/Fax: +44 115 970 48 00

    E-mail: contact_uk@beryl-med.com