Wyłączny dystrybutor wyrobów medycznych Grena i Serres w Polsce.

Każdy z nas spotkał kiedyś pielęgniarkę. Najczęstszymi zadaniami z jakimi kojarzą nam się pielęgniarki i pielęgniarze, bo coraz więcej panów wybiera ten zawód, to opieka nad pacjentem w oddziałach szpitalnych oraz zabiegi w przychodniach POZ takie jak pobieranie krwi, iniekcje czy wykonywanie EKG.


Jednak w dzisiejszych czasach pielęgniarki i pielęgniarze, a także położne mają ogromny wachlarz umiejętności i uprawnień, dzięki którym możemy zaoszczędzić czas w oczekiwaniu na wizytę lekarską nie tracąc przy tym na jakości uzyskanej porady czy usługi. Dobrym przykładem jest możliwość usunięcia szwów przez pielęgniarkę, zamiast oczekiwać na wizytę u lekarza chirurga lub współuczestniczenie w zabiegu na bloku operacyjnym.


Dziś aby zostać pielęgniarką należy ukończyć 3 letnie studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo - to wystarczy aby móc pracować w charakterze pielęgniarki, natomiast wiele specjalistycznych uprawnień takich jak np. ordynowanie leków, badanie fizykalne, czy zdejmowanie szwów zdobywa się podczas odpowiednich kursów, studiów magisterskich lub dwuletniej specjalizacji.


Nie sposób tu wymienić wszystkich czynności, do których uprawniona jest pielęgniarka, w komentarzu pod postem umieścimy linki do źródeł, w których opisane są zakresy świadczeń pielęgniarek poszczególnych specjalizacji.


  • W zależności od posiadanych uprawnień pielęgniarka między innymi: - instrumentuje przy zabiegach chirurgicznych, - asystuje przy zabiegach operacyjnych, - zaopatruje rany oparzeniowe, - wystawia skierowania na badania laboratoryjne np. morfologia, sód, potas, glukoza, CRP, krzywa cukrowa, badanie w kierunku kiły, toksoplazmozy i różyczki, anty-HCV, hemoglobina glikowana, a także badania moczu i kału, - wystawia skierowania na badania diagnostyczne takie jak EKG lub RTG klatki piersiowej, - przepisuje leki na receptę w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia zaleconego przez lekarza, - przepisuje leki na receptę w ramach samodzielnej ordynacji - istnieje określona lista leków, które pielęgniarki mogą samodzielnie zaordynować, - wystawia recepty na określone wyroby medyczne takie jak cewniki, worki stomijne, środki absorpcyjne, materac przeciwodleżynowy, kule, laski, opatrunki lub paski do oznaczania glukozy, - samodzielne dobiera sposoby leczenia ran np. odleżyny, odparzenia, - samodzielnie zdejmuje szwy na zlecenie lekarskie lub bez zlecenia, - prowadzi profilaktykę i promocję zdrowia, - samodzielnie kwalifikuje do szczepienia i szczepi przeciwko Covid19 i grypie, - samodzielnie cewnikuje i płucze pęcherz moczowy, - ustala dietę u osób przewlekle chorych, - prowadzi rehabilitację przyłóżkową w zapobieganiu powikłaniom długotrwałego unieruchomienia, - bierze udział w znieczuleniu pacjenta na sali operacyjnej, - wykonuje intubację w sytuacjach nagłych oraz ekstubuje pacjenta w okresie pooperacyjnym, - pobiera materiał do badań z naczyń tętniczych, - wykonuje odbarczenie odmy prężnej, konikopunkcję, a także dojście doszpikowe w stanie zagrożenia zdrowotnego, - jest członkiem zespołu ratownictwa medycznego, - obsługuje porty naczyniowe u pacjentów onkologicznych, - wnioskuje o objęcie opieką społeczną, - wiele innych
  • To tylko kilka z wielu przykładowych kwalifikacji, jakie posiadają pielęgniarki w Polsce, co pokazuje jak ważnym członkiem zespołu terapeutycznego w opiece nad pacjentem są pielęgniarki i pielęgniarze.


    Centrala

    ul. Rtm. Witolda Pileckiego 59/151,

    02-781 Warszawa

    Tel: +48 22 780 06 17
    Fax: +44 207 691 76 60

    E-mail: contact_uk@beryl-med.com

    Facebook: Facebook

    Instagram: Instagram

    Centrum Obsługi Klienta

    ul. Sadowa 14, 05-410 Józefów

    Tel: +48 22 780 06 37

    Tel/Fax: +44 115 970 48 00

    E-mail: contact_uk@beryl-med.com