Wyłączny dystrybutor wyrobów medycznych Grena i Serres w Polsce.

Wykorzystanie NWPT (Negative Pressure Wound Therapy) czyli podciśnienia w leczeniu ran to jedna z najskuteczniejszych metod i stanowi znaczący przełom w gojeniu głębokich ran przewlekłych. Na czym polega terapia podciśnieniowa, jakie efekty przynosi i kiedy najlepiej ją zastosować?
Terapia podciśnieniowa


Urządzenie do prowadzenia terapii podciśnieniowej to system określany jako VAC (różne nazwy urządzeń w zależności od producenta), który reguluje siłę ssącą i wytwarza ujemne ciśnienie w zakresie 50 - 220 mm Hg. Niezbędny osprzęt to pianka/gąbka poliuretanowa, która zostaje umieszczona w ranie, samoprzylepna folia, którą mocujemy i zabezpieczamy nią piankę w ranie, aby dzięki szczelnemu przyleganiu wytworzyć próżnię, dren oraz pojemnik zbierający wysięk z rany.


Terapię podciśnieniową stosuje się w celu przyspieszenia procesu gojenia rany. Jej mechanizm polega na wytworzeniu próżni, co stymuluje neoangiogenezę (wytworzenie nowych połączeń naczyniowych), pobudza ziarninowanie, obkurcza ranę i ewakuuje wydzielinę z hamującymi gojenie drobnoustrojami z łożyska rany. Zwiększony przepływ krwi w ranie wpływa na przyspieszenie procesów naprawczych tkanek. Terapia ta stymuluje oczyszczenie, odprowadza nadmierny wysięk i wpływa tym samym na gojenie rany, jednocześnie zabezpieczając ranę przed wnikaniem drobnoustrojów z zewnątrz.


Wskazania do zastosowania NPWT:

• rany z nadmiernym wysiękiem, z cechami infekcji;

• odleżyny od II - IV stopnia;

• zespół stopy cukrzycowej i neuropatii;

• owrzodzenia żylne.



Zastosowanie terapii podciśnieniowej można rozważyć również w przypadku:

• rozejścia się ran i wtórnie gojących się;

• ran przy otwartych złamaniach;

• po przeszczepach skóry;

• w oparzeniach.



Decyzję o zastosowaniu tego rodzaju terapii oraz wielkości zastosowanego ciśnienia (zwykle na poziomie 100-120 mm Hg) podejmują specjaliści, w zależności od ilości wysięku i rodzaju rany. Zastosowanie NPWT przynosi lepsze wyniki w stosunku do tradycyjnego standardowego leczenia.


Przed zastosowaniem terapii podciśnieniowej rana musi zostać oczyszczona z tkanek martwiczych . Zaleceniem ekspertów NPWT –Expert Panel jest zmiana opatrunku co 2-3 dni. Potwierdzono, że terapia podciśnieniowa przyspiesza leczenie ran trudno gojących się oraz skraca czas i zarazem koszty leczenia w porównaniu z innymi metodami.


Centrala

ul. Rtm. Witolda Pileckiego 59/151,

02-781 Warszawa

Tel: +48 22 780 06 17
Fax: +44 207 691 76 60

E-mail: contact_uk@beryl-med.com

Facebook: Facebook

Instagram: Instagram

Centrum Obsługi Klienta

ul. Sadowa 14, 05-410 Józefów

Tel: +48 22 780 06 37

Tel/Fax: +44 115 970 48 00

E-mail: contact_uk@beryl-med.com